Ak by ste mohli cestovať v čase, zmenili by ste to, čo sa stalo v minulosti? Prejsť časovou trhlinou a ocitnúť sa v inej dobe, s poznaním toho, čo sa ešte len stane. Toto je ústredným motívom celej série OUTLANDER od Diany Gabaldon, podľa ktorej bol natočený aj seriál.
Ak ste čítali niektorú zo série Outlander, viete, že jedna z postáv, Claire, to dokáže. Z 20. storočia sa vracia späť do minulosti. Počas starobylých rituálov druidov v Škótsku ju neznáme sily vrátia o 200 rokov späť do minulých čias.. Občas rozmýšľam, kam zaradiť Gabaldonovej knihy, či do histórie alebo fantasy žánru. Najskôr do histórie. I keď to cestovanie v čase je najsilnejším prvkom v každej jednej knihe. Ale pre mňa stále ostávajú historickými románmi
Bubny jesene je štvrtá časť zo série Outlander. Je to pomerne rozsiahly román, ktorého stránky vás nebudú nudiť. Ako to viem? Doteraz som prečítala množstvo kníh s krátkym i dlhým obsahom. A práve tie s väčším obsahom a slušnou náložou strán dokážu zamestnať myseľ a fantáziu čitateľa na dlhý čas a nepustia ho kým sa nedostane na poslednú stranu. Taká je aj kniha Bubny jesene.
Román nadväzuje na predošlú časť Moreplavec, v ktorej Claire a Jamie pri hľadaní Jamieho synovca Iana prežijú búrlivú plavbu cez Atlantik a dostanú sa až do nového sveta, do Ameriky. V kolónii Severná Karolína nachádzajú miesto, kde by sa usadili. Hľadajú spôsob, ako neprekročiť nebezpečnú hranicu medzi patronátom guvernéra Tryona a Clairiným poznaním nadchádzajúcej revolúcie v Amerike, ale aj medzi pomocou Jamieho tety Jocasty, poslednej z klanu MacKenzieovcov a nežiadúcimi záväzkami v podobe otrokov na jej plantáži.
Najviac sa mi v knihe páčilo prostredie, ktoré autorka dokáže vždy tak verne opísať, až máte pocit, že sa tam s hlavnými postavami nachádzate aj vy. Táto časť má v sebe veľa drámy a menej romantiky, ale je úžasná. Jamieho a Cliarina cesta z Charlestonu do Cross Creeku na plantáž Jamieho tety Jocasty hneď v úvode bude dobrodružstvo. Potom ich pobyt v horách, kde si postavia svoj prvý zrub, stretnutie s Indiánmi, tu som si myslela, že je to tá najvzrušujúcejšia časť. Ale to som ešte netušila, čo sa stane ku koncu knihy. .
Ako každá z kníh zo série, aj Bubny jesene majú dve časové linky. V tej druhej, teda v budúcnosti, spoznávame život Clairenej dcéry Brianny, v Bostone. Bianna neustále premýšľa o svojich rodičoch. V historických záznamoch objaví nebezpečnú informáciu – správu o vypuknutí požiaru na Fraserovej holi. A opäť si kladie otázku – môže zmeniť minulosť? Ak áno, ako? Dokáže sa aj ona dostať cez časovú trhlinu?
Práve v momente, keď do príbehu vstupuje Brianna, sa dej zdramatizuje a zamotá. Občas ma jej správanie aj hnevalo a vravela som si, prečo to robí práve takto? Samozrejme, že som si želala, aby Brianna našla svojich rodičov, neverila som vlastným očiam, keď som čítala ďalšie kapitoly, v ktorých autorka skomplikovala takmer všetko, čo sa dalo. Možno, aby si čitateľ nemyslel, že už ho nič neprekvapí. Verte, že Diana Gabaldon to svojím talentom dokázala už niekoľkokrát. A Bubny jesene to len potvrdzujú. Nech vás neodrádza ten rozsah 35 strán, naozaj to stojí za to.
Aj v tejto 4. časti autorka pekne zamiešala karty. Nechajte sa prekvapiť!